Něco vám to připomíná? Vsadím se, že ano. Písemná část zkoušky je obvykle ta nejtěžší. Nestresujte, zvládnete to. Mám pro vás 8 tipů, jak se vyhnout nejčastějším chybám (bod 5 je ten nejdůležitější).
1. Dodržujte správný formát nebo styl přesně podle zadání. Například nepište e-mail místo formálního dopisu. Přečtěte si pozorně pokyny a ujistěte se, že píšete v tom správném stylu a formátu.
2. Napište všechny požadované body v úloze. Přečtěte si pokyny pečlivě a podtrhněte každý bod, dejte mu číslo (1,2,3 …) a pak pište v tomto pořadí.
3. Nesnažte se zapůsobit na zkoušejícího. Pište jednoduše a používejte běžný jazyk místo složitých konstrukcí. Například: Milý Paule, lituji, že tě informuji o tom, že tvůj pes chytil určitou chorobu. vs Ahoj Paule, je mi líto, ale tvůj pes je nemocný. Bude to pro vás snadné a vyvarujete se chyb.
4. Nepište příliš dlouhé nebo příliš krátké texty. Příliš dlouhým textem ztrácíte čas, příliš krátký text znamená, že jste pravděpodobně něco vynechali. Dodržujte daný počet slov. Pokud píšete příliš krátce, ztratíte body, pokud napíšete text moc dlouhý, zkoušející si nepřečte více než zadaný počet slov.
5. Zamyslete se, než začnete psát. Máte 60 minut na 180 až 220 slov. To znamená, že musíte napsat 3 až 4 slova za minutu. Udělejte si čas myslet, můžete si to dovolit.
6. Neopisujte formulace ze zadání. Je to primitivní a nijak vám to nepomůže, protože zkoušející to pozná.
7. Nezapomeňte na to, že jde o úkol z angličtiny a ne o skutečnost. Např.: “ Drahý Jane, jaké druhy stromů máte ve své zahradě?” Nemusíte říkat pravdu – hlavně něco odpovězte. I když žijete v centru Prahy, zkoušející neví, jestli máte zahradu a co na ní roste. Zapote svou fantazii.
8. Pište k věci. Rozmyslete si, co chcete říct, a držte se toho. Budete-li psát úplně od věci, nezískáte žádné body, i kdyby váš text byl úplně úžasný.